Щоденник паломника. Повний репортаж п ...

Щоденник паломника. Повний репортаж про перший день Хресної ходи

19/08/2015 2824

У свято Преображення Господнього, вже за традицією, з древнього Кам’янця-Подільського тисячі вірян вирушають до міста Почаєва, щоб вшанувати велику святиню - Почаївську ікону Божої Матері.

Цей Хресний Хід звершується вже більше ніж 150 років. В 1911 році він був наймасштабнішим - в ньому прийняло участь більше 20 000 чоловік. Потім, в часи гонінь з боку радянської влади, кількість учасників суттєво зменшилась. Ще 20-25 років тому до Почаєва йшли невеличкі групки - від 50 до 70 людей. Я особисто, перший раз брав участь у цій Хресній ході 14 років назад. Тоді нас було близько тисячі…

Сьогодні ж, тільки дорослих причасників і тільки в нашому кафедральному соборі на честь святого благовірного князя Олександра Невського, було 560 чоловік. Всього ж в нашому соборі в цьому році зупинилося більше 3000 паломників. Люди прибували ще з неділі, а вчора, і особливо сьогодні вранці, їхня кількість збільшувалася кожної хвилини.

 

Варто зазначити, що паломники були, певно, з усіх кінців нашої країни. Дуже багато людей з Днепропетровська, Херсону, Миколаєва, Одеси, Чернівців, Маріуполя, Донецька, Луганська, Києва, Рівного, Сарнів, Почаєва, Кам’янця. Є люди і з-за кордону - Молдови, Росії, Білорусі.

Одразу після Літургії паломникам була запропонована трапеза. Цікаво, що в нашому соборі обідали більше 2000 чоловік. Звідки я це знаю? Ще позавчора наші тружениці-кухарі закупили 2000 пластмасових одноразових стаканчиків. Вже через 40 хвилин після початку трапези вони закінчилися. Довелося бігти до магазину і купувати ще кілька сотень. Точно скільки не скажу, тому що ще не рахували.

В 13.00 всі ті, хто зібрався на території кафедрального собору, вирушили через місто в село Довжок, звідки, власне, і розпочинається Хресний Хід.

 

в 14.00 до храму на честь Різдва Божої Матері в с. Довжок прибув митрополит Феодор, для того, щоб разом із духовенством міста помолитися перед початком Хресної Ходи.

Після молебну владика звернувся до вірян з повчальним словом, в якому велику увагу приділив значенню Хресних Ходів в житті християнина, Церкви та держави. Так, митрополит підкреслив, що Хресний Хід має велику силу, і в першу чергу тому, що це молитва. Молитва спільна, молитва, яка єднає, молитва, через ми можемо випросити у Господа вирішення наших проблем.

 

Десь біля 15.00 ми рушили до Почаєва! Скільки йти? Приблизно 200 кілометрів. В принципі, не так вже й багато. Якщо не зважати на декілька речей. По-перше, ми відвикли ходити пішки. Куди ми ходимо? На роботу, по хаті, в магазин. Ну, кілометрів 2-3, від сили, в день. Тут же, потрібно долати  в середньому близько 30! По-друге, ми йдемо не з порожніми руками - палатки, «спальники», карімати, рюкзаки, особисті речі. По-третє, погодні умови не завжди сприятливі - то жара, то дощ. По-четверте, повністю відсутній будь-який комфорт. Тобто, прийшовши на нічліг, ви, швидше за все, не зможете навіть помити ноги. І по-п’яте - мозолі. В багатьох вони з’являються ще на перших кілометрах. Так що, складіть це все докупи і ви побачите, що піти до Почаєва не так вже й просто.

Ще один цікавий момент - перші години три всі біжать вперед. Людей в прямому смислі цього слова треба стримувати силою! Кожному здається, що спереду йти легше - і це помилка. Щільність руху в голові колони така, що якщо ви загубили капець - знайти його вже не вдасться. Люди займають дорогу по всій її ширині, і автомобілі просто не можуть проїхати повз колону. Вони змушені чекати. Скільки? Хвилин 40. Тому треба зупиняти людей і весь час нагадувати їм, щоб вони трималися правої частини дороги. Енергії надто багато, перші два кілометра здаються дуже легкими, і всі рвуться чим швидше дістатися до Лаври :) Тому, перший день, та й другий десь до обіду, відповідальному за Хресний Хід священику - клірику кафедрального собору протоієрею Андрію Сосюку, доводиться дуже важко. Він, напевне, разів п’ятсот сказав у рупор «прийміть вправо, щоб пропустити транспорт!». Поки що його прохання виконують ліниво і з повною відсутсністю бажання. Проте, вже на третій день і говорити нічого не потрібно - всі будуть настільки стомлені, що триматися правої сторони буде легко і зручно.

Також, не можна не згадати і про людей, які вивозять на дорогу їжу та напої для учасників Хресного Ходу. Меню - чудове! Голубці, вінегрет, різні борщі, грибна юшка, квасоля, рагу, картопля, пиріжки, вареники, компоти, мінеральна вода, кавуни, яблука, виноград, грушки! І все це від щирого серця і часто зі сльозами на очах. Від паломників - подяка та молитва.

 

Багато цього року є і дітей. Найменшому з тих, кого я зустрів - 4 місяці. Є 5, 8, 11-ти місячні діти. Двох-трьох річні і старші - це вже звична справа! Ось вони - майбутні подвижники!

 

О 20.00 Хресний Хід прибув на свою першу зупинку на нічліг - село Жердя. Завтра о 4.00 ранку вирушаємо далі.

Читайте також Щоденник паломника: частина перша, частина друга, частина третя, частина четверта, частина п'ята, частина шоста, частина сьома

Возврат к списку

Ваш комментарий

Добавлять комментарии могут только авторизованные пользователи
Войти как пользователь:
Войти как пользователь
Вы можете войти на сайт, если вы зарегистрированы на одном из этих сервисов: